Praktyczne wskazówki jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe

tax-468440_640Samodzielne prowadzenie księgowości swojej firmy nie należy do najłatwiejszej rzeczy, wymaga od nas ogromnej wiedzy i znajomości przepisów prawa, a także poruszaniu się w nim i przede wszystkim doświadczenia oraz praktyki. Osoby które zaczynają swoja działalność z reguły nie do końca wiedza na czym tak naprawdę będzie polegała księgowość ich firmy. Dlatego tez pierwszym krokiem jaki wykonują jest znalezienie księgowej bądź biura rachunkowego. I ta opcja jest bardzo rozsądna.

Jednak jak się okazuje wybór ni jest wcale taki prosty. Na rynku istnieje wiele firm każda z nich wydaje się być rzetelna, ale mimo wszystko nie wiemy jak to sprawdzić i na która się zdecydować. Pamiętajmy również o tym, że na etapie poszukiwania biura finansowego dla prowadzenia księgowości własnej firmy to my musimy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Po pierwsze musimy wiedzieć czy chodzi nam tylko o firmę która zajmie się wypełnieniem za nas pitów i deklaracji podatkowych oraz przechowywaniem dokumentów, czy tez zależy nam na kompleksowych usługach, które będą opierały się również na reprezentowaniu naszej firmy w urzędzie skarbowym oraz innych instytucjach, a także takiej która zajmie się prowadzeniem firmy i będzie również naszym doradcom podatkowym.

Aby wybrać dobrze i mówiąc kolokwialnie mieć z głowy wszystko co związane z księgowością firmy musimy kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze sprawdźmy kompetencje biura którego oferta jesteśmy zainteresowani. Oczywiście nie jest to takie proste. Jednak warto jest sprawdzić, czy wybrane przez nas biuro rachunkowe należy do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce lub do Centrum Informacji Księgowej. Jeżeli tak to możemy mieć stu procentową pewność że oddajemy swoją firmę w dobre ręce ponieważ te dwie instytucje dbają o wysoką jakość usług księgowych.

Inną ważną cech jest wsparcie merytoryczne. A zatem przed podjęciem decyzji i podpisaniu umowy o współpracę zapytajmy właściciela bądź też pracowników biura czy w szczególnych sytuacjach możemy liczyć na pomoc w innych godzinach niż godziny pracy biura. Ważna jest również możliwość przesyłania niezbędnych dokumentów droga mailową, szczególnie wypadku gdy wybrane przez nas biuro jest oddalone od miejsca naszego zamieszkania bądź tez od siedziby firmy. Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam określi czy jakość świadczonych przez to biuro usług jest wysoka i czy można bez problemu polegać na jej pracownikach.

Na koniec warto również sprawdzić oferty cenowe. Jeżeli oferta wyda nam się szczególnie tania upewnijmy się czy nic się za tym nie kryje. Często biura rachunkowe liczą sobie osobno za świadczone usługi dodatkowe. A zatem zdecydowanie lepiej kiedy usługa ta jest kompleksowa, ale te kwestie należy dokładnie opisać w umowie.

Poradnik  przygotowało Biuro Rachunkowe EFEKTA z Warszawy