Zakładanie firmy

Własna firma krok po kroku

zakładanie firmy pomoc

Aktualnie wiele osób zakłada teraz własne firmy – to szybki i wygodny sposób wtedy, gdy ma się pomysł na biznes i chce się przystąpić do jego realizacji. Prawo sprzyja małym przedsiębiorcom, ponieważ otwarcie swojej działalności gospodarczej jest wyjątkowo proste i wszystkie formalności można załatwić nawet w jeden dzień i przez internet.

Jeden formularz do założenia działalności gospodarczej

Aktualnie osoby, które chcą założyć własną firmę, wypełniają formularz CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Obejmuje on wszystkie wymagane dokumenty, które wcześniej trzeba było złożyć osobno, w tym nadanie numeru NIP, REGON, wniosek do Urzędu Skarbowego, ZUS, wskazanie sposobu opodatkowania, rodzaj działalności według Polskiej klasyfikacji kodów PKD i inne. W ten sposób przyszły przedsiębiorca może zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Przez internet czy osobiście?

Najwygodniejszą formą zakładania działalności jest zrobienie tego przez internet. To jednak opcja dostępna tylko dla tych osób, które posiadają Profil Zaufany na platformie ePUAP (dostępny za darmo i wymaga osobistej wizyty w celu potwierdzenia tożsamości) lub własny podpis elektroniczny kwalifikowany (podpis płatny, ale o szerszym zakresie funkcji). Przedsiębiorcy mogą także złożyć wniosek we własnym Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta. Założenie firmy jest bezpłatne.

Dodatkowe formalności i koszty

Przedsiębiorcy zakładający firmę powinni też pamiętać o tym, że muszą jeszcze spełnić kilka warunków. Płatnicy VAT powinni zgłosić się do Urzędu Skarbowego i wypełnić wniosek VAT-R oraz zapłacić 170 złotych. Odwiedzić trzeba także ZUS w terminie do 7 dni od założenia firmy z drukiem ZUS ZUA.