Czy kupować samochód w czasach pandemii COVID-19?

Czy kupować samochód w czasach pandemii COVID-19?

Jak kupić samochód podczas pandemii COVID-19? - Deprim.plRozwój koronawirusa to poważne zagrożenie dla zdrowia, ale również dla światowej gospodarki. W takich chwilach dużej niepewności podejmowanie ekonomicznych decyzji jest bardzo trudne. Jaka metoda finansowania kupna samochodu jest w obecnej sytuacji bezpieczny i dobry dla portfela?

Podobny artykuł: http://deprim.pl/zakup-samochodu-z-niemiec/.

Działanie koronawirusa na ekonomię

Kwarantanna zdecydowanie pomniejsza potencjał gospodarki, jednak ekonomiści nie zgadzają się co do prawdopodobnych następstw tej sytuacji. Polsce i innym krajom świata może grozić spowolnienie gospodarcze lub nawet recesja (dwumiesięczne spowolnienie). Ciężki kryzys gospodarczy nie musi nadejść, jeżeliżycie gospodarcze zostanie szybko wznowione po zakończeniu zagrożenia epidemicznego. W jaki sposób ma to wpływ na decyzję o kupnie samochodu?

Nowy pojazd w kredycie

Fabrycznie nowy samochód z salonu można zakupić na kredyt. Taki rodzaj finansowania pozwala użytkować bezpieczny i komfortowy pojazd nawet bez dużych oszczędności. Umowy kredytowe są bardzo elastyczne, dzięki czemu istnieje pewna dowolność w ustalaniu wysokości składek ratalnych, a także długości trwania okresu zobowiązania. Treści umów kredytowych te mogą zostać również powtórnie negocjowane, a kredyt można dodatkowo ubezpieczyć choćby od utraty stałego zatrudnienia, co daje bezpieczeństwo w obecnej sytuacji.

Leasingowanie nowego pojazdu

Leasing fabrycznie nowego pojazdu nie wymaga badania zdolności kredytowej, jak ma to miejsce przy występowaniu o kredyt na samochód. Leasing samochodu to rozwiązanie korzystne finansowo, jednak w obliczu trwającego długi czas spowolnienia gospodarczego należy rozpatrzyć możliwość pogorszenia sytuacji finansowej. Od większości umów o leasingu leasingobiorca może odstąpić, chociaż nie jest to szybkie i generuje straty rozwiązującemu umowę.

Zakup samochodu używanego za gotówkę

Alternatywnie dla dwóch powyższych sposobów finansowania kupna nowego pojazdu jest nabycie samochodu z drugiej ręki za za odłożone pieniądze. Używane samochody są dostępne w niskich cenach, ale nie obejmuje ich już gwarancja świadczona przez producenta. Nabywając pojazd z drugiej ręki za gotówkę należy wziąć pod uwagę wysokie koszty związane z utrzymaniem takiego pojazdu, które niejednokrotnie powodują, że lepiej opłacałoby się nabyć nowy samochód za gotówkę. Korzyścią tego rozwiązania jest natomiast uniknięcie długoterminowych zobowiązań, co ma znaczenie w obliczu niepewności o kondycję gospodarki.