Jak wybrać solidną szafę?

Jak wybrać solidną szafę?

Szafa jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej sypialni, pokoju gościnnego, pokoju dziecięcego czy innych pomieszczeń w domach lub w mieszkaniach. Aby służyła użytkownikom przez wiele lat należy zdecydować się na solidny mebel, najlepiej wykonany z prawdziwego drewna.

Dlaczego drewno?

Jak wybrać solidną szafę?Szafy drewniane będą przez lata służyły w niezmienionym stanie, zachowując swój ponadczasowy urok. Są to meble solidne i trwałe, a jednocześnie uniwersalne w zastosowaniu. Tak samo dobrze będą komponowały się przy nowoczesnej aranżacji, jak i w klasycznie zaaranżowanych wnętrzach. Meble wykonane z drewna poprawiają nastrój i wnoszą ciepłą atmosferę do każdego domu. Drewno emanuje naturalną energią, która udziela się wszystkim osobom znajdującym się w pobliżu szafy drewnianej.

Drewnem, które często wykorzystywane jest w stolarstwie i przemyśle meblowym jest drewno sosnowe, pochodzące z polskich lasów. Jest to surowiec idealny do produkcji mebli drewnianych – jest tańszy niż drewno egzotyczne czy drewno dębowe, a jednocześnie ma piękny, oryginalny rysunek słoi. Drewniana szafa będzie droższa od szafy wykonanej z płyty meblowej MDF lub z innego tworzywa, ale oszczędzając jednocześnie godzimy się z niższą jakością mebla. Szafa drewniana przetrwa nawet kilkukrotnie dłuższy czas niż szafa z płyty meblowej.

Funkcjonalność szafy

Wybrana przez nasz szafa powinna być wykonana nie tylko z wysokojakościowego pod względem gatunkowym drewna, ale również spełniać wszelkie wymagania funkcjonalne. Zawiasy powinny działać bez zarzutu, a wnętrze szafy powinno umożliwiać przechowywanie w niej odzieży, obuwia lub innych elementów, jakie chciałby w niej umieścić właściciel. Półki, wieszaki czy szuflady umieszczone we wnętrzu szafy powinny odpowiadać oczekiwaniom kupującego. Mebel musi być przestronny i sprzyjać utrzymaniu porządku.

Dokonując wyboru szafy należy zdecydować o trybie jej otwierania. Może to być szafa z uchylanymi drzwiami lub drzwiami przesuwnymi, wykorzystująca specjalny system na prowadnicach. Liczba drzwi w szafie muszą być dopasowane do miejsca, w którym ma się ona znaleźć. Podobnie jeśli chodzi o kolorystykę frontów.

Szafa powinna być funkcjonalna i ustawna, aby optymalnie wykorzystywać przestrzeń, jaka jest dla niej przeznaczona w mieszkaniu lub domu. Optymalny rozmiar szafy dopasowany do wymiarów wnęki w danym pomieszczeniu czy gabarytów ściany, przy której ma stanąć

Do wyboru w sklepach meblowych są zarówno szafy wolnostojące, które można ustawić w dowolnie wybranym miejscu, jak i szafy przeznaczone do zabudowy, które pozwalają na zagospodarowanie wyznaczonego miejsca w pokoju lub salonie. Dzięki szafom na wymiar można dobrać poszczególne elementy mebla pod kątem wymiaru i wzoru do własnych potrzeb. Z kolei zaletą szafy wolnostojącej jest to, że jest dostępna w sklepie meblowym od ręki, bez konieczności oczekiwania na jej wykonanie przez stolarza. Od razu kupujący wie więc, jak szafa wygląda i jak będzie prezentowała się w jego domu lub mieszkaniu.

Autor:

Maria Wielicka,

16 września 2015

strona www